ВСИЧКО ЗА ЗАМРАЗЯВАНЕТО НА ХРАНА ОТ А ДО Я

От незапомнени времена хората се опитват да съхраняват храна по различни начини, за да я запазят годна за по-дълго време. Сред най-популярните методи, съществуващи от древността до днес са сушене, консервиране, мариноване, осоляване и опушване. Най-прилаганият метод за дългосрочно съхранение в модерните домакинства обаче съществува от по-малко от 70 години (!) и това е замразяването. В този текст се опитах да събера най-важните факти, насоки и хитрини за прилагането му. Проверете колко от тях са ви познати!

Откога се прилага замразяването на храна?

За създател на първите хладилници се счита шотландския професор Уилям Кулен, който през 1755 година прави публична демонстрация на изкуствено охлаждане на въздух. Близо два века трябва да изтекат обаче докато хладилниците станат част от домакинствата и то такава, без която една модерна домакиня практически не може!

В периода от началото на 19-ти век до 30-те години на 20-ти век някои домакинства използвали ледени кутии, направени от дърво и облицовани отвътре с калай, корк и цинк. В една част на кутията поставяли леден блок, а в другата – храна.

Прототипи на съвременния хладилник започват да се появяват в периода между 1913 г и 1918 г, като първоначално течностите, използвани за задвижване на студения въздух в тях били силно токсични. През 20-те години тези течности били заменени от по-слабо токсичния фреон и популярността на хладилниците започнала да расте.

Първите фризери се появили през 40-те години, но масовото им производство започнало след края на Втората световна война, а навлизането им в домакинствата отнело още 20-тина години.

Днес индивидуални фризери или фризер-отделения (хладилна камера), поддържащи температура между -18 и -23 градуса, има във всяка кухня и те са неизменна част от домакинския процес. Толкова сме свикнали с тях, че чак е трудно да си представим, че в детството на нашите баби не ги е имало!

Защо да замразяваме храна?

Лесно е!

Ако се чудите защо замразяването, макар и най-нов сред методите за съхраняване на храна, бързо измества всички останали, отговорът е прост: лесно е! Много по-лесно е да прибереш нещо в камерата или във фризера, отколкото да го консервираш, мариноваш или опушваш. По-бързо е. И почти винаги резултатът отговаря на очакванията. Което не може да се каже за останалите методи. Моите 2 опита да затварям домати в буркан тази година претърпяха пълен крах и трети едва ли ще има. За сметка на това фризерът ми вече е пълен с продукти от лятото, които искам да запазя за студените месеци. Вижте по-долу какво.

Запазва полезната ѝ хранителна стойност

Не само че замразяването е лесно, но и може да се каже, че това е методът, който запазва най-много от полезните свойства на храните. Стига разбира се да замразяваме пресни храни, а не застояли! Вследствие на окислителните процеси количеството витамини в плодовете и зеленчуците започва да намалява от момента на откъсването им. Колкото повече време измине до момента на консумация, толкова по-малък ще е витаминния състав. Затова може да се окаже, че едни замразени веднага след откъсването зеленчуци, ще съдържат повече витамини, отколкото престоялите на някой рафт с дни.

Пести време при приготвяне на храна

Не на последно място, при замразяването можете да използвате много хитрини и трикове, които да ви пестят време в кухнята. Например като замразявате заготовки за готвене или вече сготвена храна. Повече затова как да превърнете фризера в ценен помощник в процеса на управление на вечно недостигащото време ще откриете по-долу.

Сега обаче да отговорим на въпроса:

Какво можем да замразяваме?

Практически всичко. Или почти всичко. За улеснение обаче ще разделя подходящите за замразяване храни на няколко групи:

1. Необработени храни 
Това са пресни зеленчуци, пресни плодове, сурово месо и риба, някои млечни продукти като например твърдо сирене, краве мляко, масло, както и зелени подправки. Аз лично използвам лятото, за да си замразя някои от любимите си сезонни храни като боровинки, малини, праскови, червени чушки и да ги използвам през късната есен и зимата.



2. Обработени храни

В тази група са храните, които вече са претърпели някаква термична преработка и могат след размразяване да бъдат консумирани директно или да бъдат допълнително обработени. Например сготвен ориз, сварени бобови култури, тесто, бульони. Много удобно е когато варим боб или нахут например да замразим една част, за да имаме на разположение за приготвяне на домашен хумус или добавяне към салата, когато се нуждаем от бърза вечеря. Същото и за тестото – ако например приготвяме домашен хляб, домашна пица или курабийки. Можем да приготвим двойна доза и да замразим половината.

3. Заготовки за готвене (супи, яхнии, смути)

Тук вече влизаме в категорията за напреднали или иначе казано, на онези, които управляват кухнята си като малка производствена единица. Те могат да си замразяват заготовки за приготвяне на супи, яхнии или смути. Много удобно е да имаш в камерата пликче, съдържащо основа за супа (нарязани лук и чесън, чушка, моркови и целина). Така приготвянето на супа може да отнеме по-малко от 10 минути, ако съдържанието на пликчето се изсипе в тенджера, добави се вода (или ако имате замразен бульон), 2-3 картофа или малка глава броколи и подправки. След това всичко се свари, пасира с малко мазнина и овкуси със сол и черен пипер. С такава заготовка, ако ви се налага да пътувате често, дори и половинката ви може да се справи с приготвянето на супа за децата! (Е, ще трябва да му кажете точно колко вода да налее в тенджерата, но може да го напишете и на пликчето със заготовката).

По същия начин можете да си приготвите и заготовки за яхния. Топ вариант за пестене на време е да направите няколко такива заготовки наведнъж. Когато решите да ползвате една, вечер я вадите от фризера и я слагате в хладилника. Сутринта я изсипвате в уред за бавно готвене, добавяте вода и подправки, включвате и отивате на работа. Когато на следващата вечер се приберете, ще имате топла вечеря, а практически няма да сте готвили!

По подобен начин може да си направите и заготовки за приготвяне на смути като комбинирате плод за основа (праскова или банан) с горски плодове (боровинки или малини) и зеленолистни зеленчуци (спанак).

4. Готови храни и печива

И още един трик за пестене на време е замразяването на вече сготвена храна. Например приготвяте тенджера със супа и ви оставя една купчика. Поставяте я в плик за замаразяване, пишете какво съдържа, поставяте дата и прибирате във фризера. Така ако някоя вечер се приберете уморени и нямате сили да готвите, а се нуждаете от топла храна, може да размразите и да си стоплите порция супа.

По същия начин може да замразявате готови яхнии, а също и печива. Аз винаги замразявам половината, когато пека мъфини и така знам, че имам на разположение бърза следобедна закуска за детето или за себе си.

Кои храни не са подходящи за замразяване

По-горе писах, че почти всичко може да се замразява. Има обаче и някои изключения, които не са подходящи, защото резултатът след размразяване се различна твърде много от пресния продукт. Ето кои са те:

  • Плодове и зеленчуци с високо водно съдържание – например краставица, тиквичка, диня, пъпеш, патладжан. След размразяване те стават кашкави и безвкусни.
  • Картофи – сурови и готвени
  • Яйца – сурови и готвени
  • Някои млечни продукти

Основни правила при замразяването на храна

Замразяването на храна е лесно. Наистина лесно! (Далеч не е като затварянето на домати в буркани!). И все пак то си има своите основни правила, чиито спазване гарантира оптимален резултат. Ето кои са те:

1. Замразявайте само охладени храни 
Ако поставите топла храна във фризера, ще повишите общата му температура и това може да доведе до частично размразяване на вече замразени храни.

2. Не замразявайте повторно вече размразена храна
Продуктите се замразяват веднъж. Ако веднъж ги размразите – напълно или частично, следва да ги употребите. Повторното замразяване намалява вкусовите и хранителните им качества и води до по-бързо разваляне. Когато си купувате замразени зеленчуци от магазина, проверете дали съдържанието на пакета съдържа големи твърди бучки. Наличието им е показател, че тези зеленчуци са били частично или напълно размразявани и повторно замразявани.

3. Предварително порционирайте храната
Ако замразите един цял хляб, ще ви бъде трудно да отрежете от него филия, без да го размразите. Ако обаче се нуждаете от 1-2 филии, няма нужда да размразявате целия хляб. Затова най-добрият вариант е предварително да нарежете хляба на филии и тогава да го замразите. Същото се отнася и за други храни. Разпределяйте продуктите на количества, които ще са ви необходими, и тогава замразявайте.

4. Опаковайте всичко добре
Студеният въздух във фризера е колкото необходим, толкова и вреден за продуктите в него. Прекият контакт с въздуха води до по-бързото им разваляне. На английски дори има израз “freezer burns”! Затова всичко поставено във фризера трябва да бъде добре опаковано и изолирано в стъклени кутии или подходящи торбички за фризер от плътен материал.

5. Внимателно изкарвайте целия наличен въздух
Поради горната причина, когато замразявате продукти в зип-лок торбички, много внимателно избутвайте максимално количество въздух преди да затворите торбичката.

6. Поставяйте етикети или надписи 
След замразяването ще е трудно да установите дали в даден пакет има доматена супа или сос болонезе, както и колко време е минало от поставянето му във фризера. Затова най-добре е да поставяте етикети или надписи върху опаковката с точното съдържание и датата на замразяване.

7. Поддържайте температура на фризера -18 градуса
Това е оптималната температура за работа на фризера. Честото отваряне и затваряне на врата, прибирането в него на храна с по-висока от стайна температура или поставянето наведнъж на голямо количество храна, може да доведе до понижение на общата температура във фризера и това да има негативен ефект върху наличната в него замразена храна.

8. Размразявайте внимателно
Най-добрият начин за размразяване е постепенно отпускане в хладилника. Ако знаете, че ще ползвате нещо на следващия ден, преместете го вечерта от фризера в хладилника. По изключение може да размразите шоково с гореща вода. Избягвайте размразяване на стайна температура и в никакъв случай не размразявайте по този начин месо.

9. Поддържайте фризера си пълен
Установено е, че пълният фризер работи по-ефективно и използва по-малко електроенергия от празния или наполовина пълния. Затова използвайте уреда по предназначение и го дръжте пълен. А ако все пак няма какво да сложите в него, напълнете го с бутилки с вода. Това ви гарантира по-нисък разход на енергия, тъй като студеният въздух циркулира по-малко.

10. Размразявайте го редовно
Почистването и спазването на инструкциите за работа на уреда гарантират по-дългия му живот и по-ефективна работа.

Препоръчително време за съхранение на замразени храни

Съществуват ориентировъчни препоръки за времето, за което дадена хранителна група може да се съхранява във фризера. По-долу посочвам какви са те за някои от най-разпространените групи храни. Съветът ми е обаче е винаги след размразяване да проверявате цвета, вкуса и миризмата на храната и ако имате съмнения, че може да е поразена, по-добре не рискувайте:

  • Плодове и зеленчуци – 6 до 12 месеца
  • Готвен ориз и други готвени зърнени/бобови – 3 месеца
  • Сурово месо – средно 6 месеца
  • Сурова риба – 3 месеца
  • Бульон – 3 месеца
  • Готови супи и яхнии – 3 месеца
  • Готов хляб – 3 месеца
  • Тесто за хляб – 1 месец
  • Готови мъфини и курабии – 6 месеца